Banyo fayanslarını temizlerken ne kullanmalıyız?

Banyo fayans temizliği nasıl yapılır?

Ev temizliğinde en çok zaman geçirdiğimiz alanların başında banyo ve mutfak gelmektedir. Banyo temizliği başlı başına sorundur. Temizlenecek o kadar çok alan vardır ki, insan hangisinden başlayacağını şaşırır. Banyo fayanslarını temizlerken ne kullanmalıyız başlıklı yazımızda, fayans temizliğinde nelere dikkat etmemiz gerektiğinin üzerinde duracağız.

Banyo fayans temizliği zaman alan bir iştir ve maalesef sık kullanılan bir alan olduğundan yapılan temizlik pek fazla dayanmaz. Bu nedenle fayans temizliği genel temizlik zamanı yapılır.

Detaylı fayans temizliğine başlamadan önce, yüzeysel olarak tüm fayansları silmeli veya mümkünse güzelce yıkayarak tozlardan ve yüzeysel kirlerden arındırmalıyız. Daha sonra da fayans aralarını temizlemeye başlamalıyız. Derzlerin temizliği sırasında; temizlik fırçası, diş fırçası ve çamaşır suyu kullanabiliriz.

Fayans yüzeyini bol su ile temizlerken yüzey temizleyici kullanın ve bir süre bekleyin. Kirler tamamıyla yumuşadıktan sonra da fırça yardımıyla yüzeyi fırçalayın. Tüm kalıntılar yok oluncaya kadar da bol su ile durulayın. Eğer isterseniz derz aralarına çamaşır suyu döküp eski bir diş fırçası yardımıyla iyice fırçalayabilirsiniz. Sonrasında yine bol su ile güzelce durulayın.

Banyo fayans temizliği sırasında kireç sökücü ve yağ çözücü gibi kimyasal ürünleri kullanmamalısınız. Çünkü bu tür maddelerin içerikleri, derzlerin erimesine ve fayans aralarının çukurlaşmasına neden olur. Bu çukurlaşma alanlarında da sürekli kirler, pislikler birikir ve dolayısıyla da temizlik zorlaşır.

Banyo fayanslarını temizlerken ne kullanmalıyız?
2.6 (52%) 5 votes

Bir cevap yazın