Dekorasyonda aydınlatma ve renk seçimi neden önemli?

Doğru dekorasyon için birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlardan ikisi de aydınlatma ve renk seçimidir…

Doğru aydınlatma gerçek renkleri gösterir.

Doğru aydınlatma gerçek renkleri gösterir
Bulunduğunuz ortamda aydınlatma doğru şekilde yapılmadığı sürece renkleri doğru algılayamayız. Işığın kırılma noktası renkleri ortaya çıkarır. Dekorasyonda da renk her şey demektir. Renklere göre dizayn yapılır. Bu nedenle aydınlatma doğru seçilmeli ve doğru yerlere yerleştirilmelidir. Her oda için aynı tarz aydınlatma sistemi kullanılamaz. Örneğin; yatak odasında daha düşük ayarda ve soft renkler, oturma odalarında da daha yüksek ayarda spot ve apliklerden yararlanılmalıdır. Özellikle mutfaklarda beyaz ışık tercih edilmelidir.

Renklerin etkisine inanın.

Renkler sıcak ve soğuk renkler olmak üzere ikiye ayrılır.
Renklerin insan psikolojisi üzerinde oldukça etkili olduğu birçok kez kanıtlanmıştır. Örneğin bazı renkler sizi rahat ve huzurlu hissettirirken bazı renkler de sizi bunaltıp, olumsuz düşüncelere itebilir. Bu nedenle seçeceğiniz renklere dikkat etmeniz gerekir.

Yatak odalarında huzur verici renkleri tercih edin.

Yatak odaları, günün yorgunluğunu ve stresini atmak için kullanacağınız en huzurlu alan olmalıdır. Bu nedenle yatak odalarında mavi, yeşil ve pembenin soft tonları tercih edilmeli ve aydınlatmaya ek olarak da loş ışık veren aplik ve abajurlar tercih edilmelidir.

Oturma odalarında ferah renkler tercih edin.

Oturma odası ve salonlar en sık kullanılan alanlardır. Buralarda hem sizin hem de misafirlerinizin dikkatini dağıtmayacak ferah renkler tercih edilmelidir. Örneğin, ahşap, beyaz ve mavi tonları kullanılabilir.

Mutfaklarınıza doğayı yansıtın.

Mutfaklarınızda özellikle sık kullanılan alanların doğru ışıklandırma ile belirginleştirilmesi gerekir. Seçilen aydınlatma sistemlerinde gözü yormayan ve sıcak renkler kullanılmalıdır.

Sonuç olarak;

Evimizin her alanında mümkün olduğu kadar doğal ışıktan faydalanmalı ve gerektiği zaman da doğru aydınlatma sistemlerini kullanarak yaşam alanlarımızı daha huzurlu ve mutlu olacağımız yerlere çevirmeliyiz.

Dekorasyonda aydınlatma ve renk seçimi neden önemli?
4.5 (90%) 2 votes

Bir cevap yazın