Eskitme ağaç dallarından raf yapımı

Eskitme ağaç dallarından raf yapımı

Eskitme ağaç dallarından raf yapımına geçmeden önce, raf yapımında kullanabileceğiniz ölçüde kuru ve yıpranmış ağaç dalları bulamadığınızı farz ediyor ve bulduklarınızı nasıl eskitebileceğinizi anlatıyorum.

Aslında deniz kenarlarında dalgaların aşındırdığı birçok ağaç dalı bulabilirsiniz. Bunların dışı soyulmuş ve yüzeyleri de fazlasıyla aşınmıştır. Aslında raf yapmak için bu tür ağaç dallarını kullanmalısınız ama deniz kenarında olmadığınızı ve bu kadar kurumuş ve yıpranmış ağaç dalları bulamadığınızı düşünerek aşağıdaki yöntemi uygulayarak ağaç dallarını eskitebilirsiniz.

Ağaç eskitme için gerekli malzemeler;

  • Eskitme yapılacak bir veya birkaç ağaç dalı
  • Bir paket çamaşır sodası
  • Ağaç dallarının sığabileceği büyüklükte kova
  • Tel fırça
  • Zımpara kağıdı

Kovanın içini ılık su ile dolduralım ve içine çamaşır sodasını boşaltıp, eriyinceye kadar karıştıralım. Suyun köpürmeye başlaması gerekir. Daha sonra içine ağaç dallarını daldırıp 24-36 saat bekletelim. Bu süre sonunda ağaç kabuğunun rahatlıkla soyulabilir olması gerekir. Eğer soyulamıyor ise  daha uzun süre bekletebilirsiniz.

Süre sonunda ağaç dallarını kovadan çıkarın ve tel fırça ile kabuk soyuluncaya kadar sıkıca fırçalayın. Mümkün olduğunca ıslakken fırçalamaya gayret edin. Kabuklar tamamıyla soyulunca güneş alan bir yerde kurumaya bırakın. Kuruttuktan sonraki halinden hoşnut değilseniz zımpara kağıdı ile pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zımparalayabilirsiniz.

İşte hepsi bu kadar…

Aşağıda da eskitme ağaç dalları ile yapılmış raflar yer almaktadır. Umarız bu resimler sizlere birkaç fikir verir. Biz bu çalışmaları gerçekten çok beğendik. İnşallah sizler de beğenirsiniz.

Eskitme ağaç dallarından raf yapımı
3.6 (71.43%) 7 votes

Bir Cevap Yazın