Evdeki mikroplardan nasıl kurtulabilirsiniz

Mikrop barındıran eşyalar hangileridir?

Evlerimizde en fazla mikrobun barındırıldığı yerler olarak tuvaletler bilinmektedir. Bu nedenle de özellikle klozetlere kimyasalları boca edip, mikropları öldürdüğümüzü sanırız. Ama maalesef mikropları kökten yok edemeyiz.

Aslında en fazla mikrop klozetlerde değil, bilgisayar klavyesindedir. Çünkü klavyede klozetin 400 katı mikrop mevcuttur. Peki bilgisayar klavyelerinizi de çamaşır suyu ile dezenfekte edebilir misiniz? Hayır tabi ki.. Klavye temizliği için yaptığımız tek şey üzerindeki tozu almaktır.

Diğer bir mikrop yuvası da evimizde hemen hemen hergün kullandığımız elektrik süpürgeleri. Yapılan bir araştırmada elektrik süpürgelerinde de e-coli bakterisinin olduğu gözlemlenmiş. Bu nedenle de süpürge fırçalarını da haftada bir kez sıcak su ve sabunla temizlenmeliyiz.  Hatta hanımlar işi biraz abartıp içine çamaşır suyu da katar işlerini daha da sağlama alırlar.

Peki dişlerimizde mikropların barınmaması için her gün kullandığımız diş fırçalarımız ne kadar temiz. Tabi ki onlarda mikropların en sevdiği yerlerden biri. Diş fırçalarında da 10 milyon bakterinin olduğu tespit edilmiş. İşte bu yüzden diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Tüm bunların dışında mutfak tezgahları, bulaşık süngerleri, yastıklar,yorganlar, halılar binlerce mikrobu barındırmaya devam ediyor. Sonuç olarak, her ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın mikropların tamamından kurtulmamız maalesef imkansız sadece mikropları biraz azaltmış oluyoruz.

Evdeki mikroplardan nasıl kurtulabilirsiniz
4 (80%) 4 votes

Bir cevap yazın