Küçük odaları büyük göstermek

Evinizin bazıları odaları küçük olabilir. Bu odaları olduğundan daha da büyük göstermek sizin elinizde. Aşağıda yer alan birkaç öneriyi uygulayarak odalarınızı daha da büyük gösterebilirsiniz.

Duvarlarda hangi tonları tercih etmelisiniz?

Seçtiğiniz renklerin ışığı yansıtan renkler olmasına özen göstermelisiniz. Koyu ve parlak renkli duvarlar mekanları olduğundan daha da küçük gösterecektir. Bu nedenle krem veya fildişi gibi pastel tonlar seçebilirsiniz. Tavanla birlikte radyatör, süpürgelik gibi detayları da duvarlarla aynı renge boyamalısınız. Odanızda duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız yine açık renkli, küçük desenli ve çizgili modelleri tercih edebilirsiniz.

Zemin rengi ve halılardaki renk uyumu önemli mi?

Halılarınızın öncelikle mobilyalarınızla uyumlu olması gerekiyor. Krem rengi gibi pastel tonlar hem birçok mobilyayla uyumlu olacaktır hem de ferahlık hissi yaratacaktır. Yer döşemelerinde de açık veya pastel tonlar tercih etmelisiniz. Bunların üzerine yerleştireceğiniz ince çizgili halılar odanızı olduğundan geniş gösterebilir.

Mobilya seçimi ve yerleşimi nasıl bir etki yapar?

Mobilya seçerken tercihinizi odanızın boyutlarıyla orantılı modellerden yana kullanın. Çok ve küçük parçalar yerine büyük ve tek parça eşyalar odanın ferahlığını artıracaktır. Özellikle odanızın uzun duvarına yerleştirebileceğiniz köşe koltuklar bunlara örnek olarak gösterebilir. Bunun yanı sıra katlanmaya ve kaldırılmaya uygun portatif sandalye, katlanır masa gibi detaylar da odanızı daha kullanışlı hale getirebilir.

Perdelerde hangi modeller seçilmeli?

Perdelerde de mümkün olduğu kadar koyu renklerden kaçının. İnce desenli ve çizgili perdeler odanızın daha aydınlık ve geniş görünmesini sağlar. Küçük odalarda perdeleri tavana asmalısınız ve tavandan zemine kadar uzanan modelleri tercih etmelisiniz. Rustik gibi aparatlarla pencere üzerinden, pencere pervazına kadar uzanan modeller odanın derinliğini olumsuz etkileyebilir.

Aksesuarlarda renk önemli mi?

Odaya derinlik kazandırmak için ana elemanlarda açık renkler tercih etmek gerekiyor ancak aksesuarlarda böyle bir zorunluluk yok. Odayı canlandırmak için renkli vazolar, büyük ve renkli bir resim, renkli yastıklar ve mumları tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta odayı boğmayacak kadar aksesuar kullanmak. Aksesuar kullanımında ölçüyü kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

Küçük odaları büyük göstermek
5 (100%) 2 votes

Bir cevap yazın