Oturma odasında feng shui

Hareket halinde olan doğal çevrenin parçası olan tüm canlılar arasında bir enerji akışı vardır. Dolayısıyla pozitif enerjiyi evimize çekmek için de evlerimizin dekorasyonunu yeniden düzenlememiz gerekir. Şimdi isterseniz Oturma odasında feng shui prensibi ile nasıl hareket edebileceğimizi görelim.

Fazlalıklardan kurtulun, nefes alabileceğiniz bir ortam yaratın.

Hemen hemen herkesin oturma odasında yok yoktur. Oturma grubundan, puflara, orta sehpalardan incik cincik aksesuarlara kadar her şey ortada ve tıkış tıkıştır.

Feng shui‘de amaç rahat olabileceğiniz bir ortam yaratmaktır. Bu nedenle öncelikle tüm fazlalıklardan kurtulmak gerekir. Kısaca tercihiniz sadelikten yana olmalıdır.

Şimdi odanın her köşesine şöyle bir göz atın ve gözünüzü rahatsız eden, size olumsuz şeyler çağrıştıran, bulunduğu yerde olması sizin için anlam ifade etmeyen tüm eşya ve aksesuarları kaldırmakla işe başlayın. Bunların yerine sizde olumlu duygular uyandıran eşyalar koyun.

Oturma odasında feng shui

Salonunuzda dengeli bir renk skalası uygulayın.

Salonunuzda dengeyi yakalamak için, dengeli bir renk akışına ihtiyacınız var. Feng shui anlayışında her bir beş renk beş temel elementi yani ateş, toprak, metal, su ve ahşap’ı temsil eder.  Eğer bu elementlerden birini ve onun temsil ettiği değerleri kullanmak istiyorsanız o zaman bu elemente uygun rengi seçmelisiniz. Örneğin; ateş grubu için kırmızı ve turuncu tonlarını kullanmanız gerekir.

Tabii ki bu renkleri kullanırken baskın bir şekilde değilde küçük vurgular yaparak kullanmak ve bu renkleri diğer elementlere uygun renklerle tamamlamak daha doğru olacaktır. Belki bu tür şeyler size biraz garip gelebilir. Ancak şunu unutmamalısınız ki, hayatımızda sesler ve kokular nasıl önemli bir rol oynuyorsa, renkler de önemli bir rol oynuyor. Renklerin insan psikolojisine etkisi artık su götürmez bir gerçek.

Saflığın ve temizliğin rengi beyaz kişiye verdiği güven duygusundan ötürü evin her bölümünde rahatlıkla kullanılabilir.
Yardımseverliği sembolize eden gri çocuk odaları için de uygun renklerden biridir.
Bilindiği gibi aşkın, tutkunun ve neşenin rengi kırmızı Uzakdoğu kültürüne göre aynı zamanda şansın rengidir. Kullanırken aşırıya kaçılmamalıdır zira huzursuzluk verebilir.
Yaratıcılığı kuvvetlendiren ve dikkati sağlayan renklerden birisi olan turuncu daha çok aksesuarlarda ve görebileceğiniz alanlardaki eşyalarda kullanılmalıdır.

Bu renklerin dışında oturma odalarınızda; sarı, yeşil, mavi ve mor renklerini de kullanabilirsiniz.

Doğal ışıktan mümkün olduğunca faydalananın.

Elbette ki evinizin her odasının doğal ışığı alması gerekir. Ancak feng shui uzmanları doğal ışığın hem pozitif enerji yaydığını hem de ruhu beslediğini belirtmektedir. Bu nedenle de oturma odalarınıza doğal ışığın girmesini sağlayın.

Kaynakça ve resimler: Homify
Oturma odasında feng shui
5 (100%) 1 vote

Bir cevap yazın