Yatak odası tasarımı nasıl olmalıdır?

Yatak odası tasarımı nasıl olmalıdır

Yoğun bir günün ardından dinlenmek ve yorgunluğunu atmak için sığındığımız yer alan yatak odasının elbette ki rahat ve konforlu olmasını isteriz.

Doğru bir şekilde dekore edilmiş yatak odası üzerinizdeki tüm stresi ve kötü enerjiyi alır. Bu nedenle yatak odası tasarlarken renk uyumundan tutunda kullanılan dekoratif eşyalara, elbise dolabından yatağın yerleştirilme biçimine, kullanılan nevresimden duvarlardaki perde ve tüllere kadar tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Günümüzde stüdyo daireler revaçta olduğu için bu tür dairelerin yerleşim alanlarının da küçük olduğu düşünülürse yatak odası ve diğer odaların yerleşimlerinin çok iyi yapılması gerekir. Büyük bir odayı karmaşa alanına çevirebileceğiniz gibi küçük bir odayı ferah bir alana da çevirebilirsiniz. Unutmayın ki, özellikle yatak odası için daha özenli davranmanız gerekiyor.

 

Kaliteli bir uyku çekmek için yatak odasının tasarımı nasıl olmalıdır ? Yatağın yüksekliği, eşyaların odadaki konumu, ışıklandırma gibi etkenler mühim mi ? Sağlıklı bir uyku çekmek için geniş ve ortopedik bir yatak tercih etmelisiniz. Bunun dışında doğal ışık alan bir oda tercih etmeniz daha da önemli. Mümkün olduğu kadar güneş ışığını odanın içine almalısınız.

Öncelikle şık bir yatak odası tasarımı oluşturabilmeniz için yatak odanızın ferah bir atmosfere sahip olması ve bu hissi uyandırması gerekir. Bu nedenle de mobilya seçimi yaparken bu koşulları göz önüne almalısınız.

Herkes farklı zevklere sahiptir. Fakat yapılan araştırmalar da şunu göstermiştir ki, yatak odalarında kullanılan mavi ve tonları insanlara daha dingin bir his sağlıyormuş. Bu da ruh halinizin iyi olmasını sağlar. Mor, pembe ve kırmızı daha baskın renkler olduğu için pek tercih edilmemeli bunun yerine yeşil ve gri tonları düşünülebilir.

Özetle yatak odası tasarımı tamamıyla sizin ruhunuza hitap etmeli ve sizin huzur duyabileceğiniz bir ortam yaratmalıdır.

Yatak odası tasarımı nasıl olmalıdır?
5 (100%) 2 votes

Bir cevap yazın